dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.
Istnieją różne sposoby aby zmienić to
Nie da się ukryć, że wielu ludzi - a w szczególności dzieci - nie lubi słyszeć terminu "dentysta". Wynika to z wielu powodów, najczęściej z niezbyt dobrych wspomnień z dzieciństwa, które blokują całe mnóstwo osób przed odwiedzeniem pana lub pani stomatolog. Istnieją różne sposoby, aby zmienić to niechętne podejście, nawet wśród dzieci. Może to nie być najłatwiejsze zadanie, ale nie jest też niewykonalne. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy, lub poszukać opinii w internecie - tam z pewnością uda się znaleźć dobry gabinet dentystyczny oraz personel, który nie będzie budził w nikim nieprzyjemnych skojarzeń, lecz będzie otwarty, sympatyczny i wyleczy zęby dziecka (ale również i dorosłego, jeśli zajdzie taka potrzeba) bez zbędnego bólu, który zapisałby się w jego pamięci. Niestety, to właśnie przez złe doświadczenia tysiące osób obawiają się wizyty u dentysty w dorosłym życiu. Warto zatem mieć świadomość, że to bardziej problem na podłożu psychicznym, niż niechęć jako taka do specjalisty zajmującego się zdrowiem naszych zębów i że da się ją, przy odrobinie starań, u niemal każdego przezwyciężyć.
Jeśli gabinet dentystyczny to samodzielny punkt
Coraz częściej gabinety dentystyczne dysponują nowoczesnym wyposażeniem, więc ich pacjenci mogą odwiedzić tylko jeden punkt i nie tracić niepotrzebnie czasu. Można zrealizować różne zabiegi podczas serii wizyt u wybranego specjalisty stomatologa. Naturalnie nie każdy lekarz specjalizuje się we wszystkich działach stomatologii, ale są dentyści z szeroką wiedzą i doświadczeniem - pomogą w wielu różnych sprawach. Jeśli gabinet dentystyczny to samodzielny punkt, wszystko zależy od tego, ile osób zatrudnia i jakie wyposażenie znajduje się wewnątrz. Dentysta pracujący w klinice lub jakiekolwiek innej większej placówce ma do dyspozycji nie tylko własne zaplecze, ale również kolegów - niekiedy o bardzo wąskich specjalizacjach. Pacjent zgłaszający się do dentysty "ogólnego" tak jak do lekarza pierwszego kontaktu odbywa u niego przegląd, a jeśli ów dentysta nie jest w stanie zająć się każdym z aspektów samodzielnie, kieruje pacjenta do oddzielnego specjalisty. W ten sposób nie występują sytuacje leczenia trudnych przypadków bez posiadania odpowiednich umiejętności. Dentyści dzielą się pracą, więc kolejki do gabinetów są mniejsze.